Filmska kultura kreće od škole
Autor: Kristian Iskra, 21. 6. 2013.

Učenici i učenice Osnovne škole «Nikola Tesla» tijekom četiri školske godine, u sklopu programa «Škola u kinu» Art-kina Croatia gledali su žanrovski raznolike, suvremene domaće, europske i svjetske filmske naslove te filmske klasike. Tijekom programa «Škola u kinu» učenici su gledali i hrvatske filmske klasike poput Vlaka u snijegu i Družbe Pere Kvržice, kao i suvremenu produkciju- Duh u močvari i Koko i duhovi. U Art-kinu Croatia učenici i učenice su gledali i nagrađivane animirane filmove, među kojima i Oscarom nagrađeni animirani film Merida Hrabra, francuske naslove Kerity, kuća bajki i Slika, američke animirane filmove Hotel Transilvanija, Štrumpfovi, Krš i lom, Zvončica, Avanture Tintina, irski film Tajna Kellsa... S češkim filmom osnovnoškolci su se upoznali preko obiteljske komedije Jana Sveráka Kuky se vraća, a u svijet norveškog filma ih je odvela obiteljska avantura Čarobno srebro... Učenici OŠ «Nikola Tesla» gledali su, također, i nekolicinu kratkometražnih filmova poput Krave na mjesecu i Nestašnog robota oskarovca Dušana Vukotića te desetak animiranih filmova serijala Profesor Balthazar.

U petak, 7. lipnja s početkom u 12 sati održano je Edukacijsko jutro s Brankom Lustigom u sklopu Festivala tolerancije kada je prikazan nagrađivani njemački film Nadarena djeca. Oskarovac Branko Lustig pričao je o važnosti tolerancije, međusobnog uvažavanja i prihvaćanja različitosti.

Prema podacima koje smo dobili od voditeljice Art kina, gđe Mišković do sada su u realizaciji projekta sudjelovale brojne riječke osnovne škole, a od samog početka programa posebno se ističe i sustavni odaziv učenika i nastavnika Osnovne škole «Nikola Tesla». Tijekom 2012. godine zabilježen je i najveći odaziv učenika naše škole , preko 1500, dok su već u 2013. godini 855 naših učenika  posjetila Art-kino. Od 2009. godine do danas, zabilježeno je gotovo 5000 dolazaka naših učenika  u  Art-kino.

Projekt "Škola u kinu" započeo je 2009. godine u suradnji s Odjelom za kulturu  te Odjelom za školstvo Grada Rijeke.Program je sufinanciran od strane Grada Rijeka te Hrvatskog audiovizualnog centra, a provodi ga Art-kino Croatia.

Uspješna suradnja naše škole i Art-kina Croatia svake godine značajno jača, kako što se tiče dolazaka učenika tako i brojem ponuđenih filmskih programa.

Zahvaljujemo ljubaznom osoblju Art kina Croatia i vidimo se na jesen!

slike (povećane pa se malo izgubila rezolucija) se nalaze na sljedećem linku

Filmska kultura kreće od škole
Autor: Kristian Iskra, 21. 6. 2013.

Zahvaljujemo ljubaznom osoblju Art kina Croatia i vidimo se na jesen!

slike (povećane pa se malo izgubila rezolucija) se nalaze na sljedećem linku