TjeDAN ZA DARovitost

Povodom tjedna za darovitost - Likovni istraživački atelier darovitih osnovnoškolaca (LIADO) u subotu 25. ožujka organizirali su likovne radionice od 10,00 sati do 12,30 sati.

Učenici petog i šestog razreda okupili su se ispred Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.

Muzejska pedagogilja Ivana Lučić uvela ih  je na izložbu skulptura Nikole Ukića. Umjetnikov izbor materijala zasnovan je na njihovu potencijalu da se mijenjaju skulpturalnim procesom ili da se uopće samim procesom utjelove. Radikalni kiparski postupak – da skulpturalnu formu razvija tijekom procesa nastanka materijala – posebno je izražen u njegovu načinu upotrebe poliuretana. Krpama, folijama ili držačima, Ukić usmjerava taj ekspandirajući materijal u različite smjerove, pri čemu je intervencija moguća samo u kratkom vremenu kada je materijal u fazi između dva agregatna stanja. Pri nastajanju tih skulptura i oblik i materijal su u istoj mjeri iskonski; oni stupaju u međusobni dijalog.
Stoga je skulpturama inherentan dah stvaranja, u kojima se osjeća spontano djelovanje, stvaranje i permisivno dopuštanje stvaranja. Učenici su analizirali teksture i ritam oblika na skulpturama, fotografirati su skulpture izložene u prostoru. U prostorima Dječje kuće realizirali su likovne radove u radionici „TRODIMENZIONALNO OBLIKOVANJE NEOBLIKOVANIM MATERIJALOM NEVIĐENE FORME“ pod mentorstvom: Nine Licul, Larise Dragelj, Tea Paškov Vukojević i Alison Mavrić. Skicirali su ovkom na papiru željene oblike (figurativne ili apstraktne) u cilju postizanja harmonične ili kontrastne kompozicije. Za izradu likovnih radova (skulptura ili reljefa) koristili su različite neoblikovane materijale (spužva, špaga, najlon, žica, papir, folija, flomaster, karton, platno, stiropor, …)

Učenici sedmog i osmog razreda okupili su se u Galeriji Kortil, razgledali su aktualnu izložbu „Tok“ Nike Petković, razgovarali su s kustosicom Jolandom Todorović o izloženim likovnim djelima: 7 video projekcija (16:9) te 3 fotografije izložene u lightbox kutijama. Namjera ove izložbe jest prikazati stanje grada (Rijeke) čiji prefiks “post“ u epitetu postindustrijski ne nudi obećanje neke prosperitetne i razvijene sadašnjosti, na temeljima industrijske prošlosti, već ostavlja gorku opomenu na činjenicu da budućnost nikada nije stigla. Umjetnica radovima zadire u potrebu novih i mogućih iščitavanja tranzitnosti, opservacije i kretanja te razumijevanja istih u prostornom kontekstu. Pritom stavlja u suodnos dva različita, no istovremeno bliska medija – fotografiju i video, statičnu sliku i onu u pokretu. Nakon upoznavanja sa svakim likovnim djelom tj. njegovom porukom, održala se radionica  „SUODNOS STATIČNIH I DINAMIČNIH OBLIKA I BOJA NA DVODIMENZIONALNOJ PLOHI“ pod mentorstvom Laure Herceg i Borisa Hercega. Učenici su odabrali jedno umjetničko djelo koje ih je emotivno potaklo na razmišljanje. Skicirali su i rekonponirati odabrani motiv olovkom na papir težeći kontrastnim oblicima i dinamičnoj kompoziciji. Slikali su masnim ili suhim pastelom rabeći kolorisntičko ili tonsko oblikovanje. Nakon radionice učenici su svoje radove postavili u suodnos s umjetničkim djelima.