« Ožujak 2024 »

Terenska nastava, subota, 14. svibnja 2022.

Muzej moderne i suvremene umjetnosti i dječja kuća

Učenici petog i šestog razreda posjetili su izložbu u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti i Dječju kuću, te sudjelovali u radionici "Soba u (ne)redu".

Učenici su posjetili izložbu "Riječi za gledanje". Izložba se bavi različitim odnosima između slika i riječi. Okuplja pedesetak radova iz zbirki Muzeja, pri čemu su u velikoj mjeri zastupljeni autori i autorice koji su ovdje rjeđe izlagali. Izložba se vodi pitanjima kako nas jezik usmjerava i kako nam podmeće, strukturiranima unutar tri teme: političke strasti, opasne misli i vizualna zavođenja. Izložbom nas je povela muzejska pedagoginja Ivana Lučić. Umjetnici čiji su radovi izloženi su: Milijana Babić; Lara Badurina; Marčelo Brajnović (zahvaljujući Damiru Čargonji Čarliju); Nemanja Cvijanović; Tanja Dabo; Sebastijan Dračić; Zlatan Dumanić; Igor Eškinja; Marina Fortunato Ercegović; Vilko Gecan; Tomislav Gotovac; Slavko Grčko; Petar Grimani; Krsto Hegedušić; Mirko Ilić; Željko Jerman; Ignjat Job; Ivo Kalina; Nives Kavurić-Kurtović; Ivan Goran Kovačić, Edo Murtić, Zlatko Prica; Pawel Kowzan; Miroslav Kraljević; Ines Krasić; Vlado Kristl; Zlatko Kutnjak; David Maljković; Andrija Maurović; Petra Mrša; Damir Očko; Bruno Paladin; Marino Paliska; Zoran Pavelić; Branko Ružić; Ana Sladetić Šabić; Bojan Šumonja; Goran Trbuljak; Romolo Venucci.

Učenici su obišli Dječju kuću, nakon čega su sudjelovali u radionici "Soba u (ne)redu". Na radionici su crtali vlastite sobe i na njih crtežom na paus papiru dodavali "nered". Inspiracija za to je bio rad "Čisto i krivo" umjetnice Ane Sladetić Šabić koji ispod sloja crne termokromatske boje tek toplinom ili dodirom otkziva naslikani prikaz obiteljske sobe.

Galerija Kortil

Učenici sedmog i osmog razreda sudjelovali su u likovnoj radionici na temu „Apstraktni i figurativni pejzaž“.

Učenici su pogledali izložbu pod nazivom Izdržati svom (nevoljenom) vremenu usprkos. Ovom izložbom Galerija Kortil  predstavlja plejadu umjetnika koji su u galeriji postavili samostalne izložbe tijekom proteklog razdoblja. Radi se o djelima umjetnika bez čijeg doprinosa ne možemo zamisliti već danas povijest moderne i suvremene hrvatske likovne scene. U svojoj izložbenoj koncepciji, kustosica Iva Körbler predstavlja problemski temu pejzaža i motiva iz prirode koji karakteriziraju brojne opuse značajnih hrvatskih umjetnika. Kroz djela Đure Sedera, Borisa Bućana, Jagode Buić, Nives Kavurić Kurtović, Vatroslava Kuliša, Matka Trebotića, Šime Perića, Ede Murtića, Peruška Bogdanića, Brune Mascarellija, Petra Dolića, Ante Kuduza, Dine Trtovca, Dalibora Paraća, Baneta Milenkovića, Dalibora Jelavića i Lidije Šeler tematizira se morfološka i stilska različitost pristupa pejzažu i prirodi, kao i značajna tema Juga, mora i mediteranskog pejzaža koji se javlja u njihovim djelima.

U suprotstavljanju apstraktnog i figurativnog prikaza, jače ili manje izraženog kolorizma, slabije ili više dinamizirane geste, odnosno, ekspresije ili intimističkog pristupa materiji i temi otkriva se važna dionica hrvatskog suvremenog slikarstva – ali i skulpture – koja se u kontinuitetu polarizira između naglašene ekspresije i kolorističke, lirske, meditativne apstrakcije, kao i prijelazima reduciranog motiva koji ne gubi prepoznatljiva obilježja. Učenici su nakon razgledavanja i analize radova slikali svoj doživljaj obrađene teme.