PROJEKT GRAĐANIN
Građani i "Pajasen" u radnoj posjeti najvišim državnim institucijama
Autor: Orjana Marušić Štimac, 2. 12. 2013.

Mali građani su 26.11.2013. pošli u radni posjet Zagrebu i proširili vijest o svojem radu u najvišim državnim institucijama. Pratila ih je ravnateljica škole Tatjana Bandera Mrakovčić i mentorica Orjana Marušić Štimac. U jutarnjim satima, uz vodstvo predstojnice Ureda potpredsjednika Sabora Andreje Horvat Friščić,  upoznali smo prostore i funkcije Hrvatskoga Sabora. Kako je u tijeku bilo zasjedanje Sabora s temom rebalansa državnog proračuna, a zasjedala su i druga radna tijela (odbori i povjerenstva) u vrlo užurbanoj i radnoj atmosferi susreli smo mnoga poznata lica iz političkog života RH (ministri i saborski zastupnici). Kao aktivni građani RH, pazeći da ne remetimo rad, osobno smo nazočili zasjedanju Hrvatskoga sabora (za govornicom je bio ministar Slavko Linić). Potom nas je primio potpredsjednik Sabora gospodin Milorad Batinić koji je pokazao velik interes za naš rad i pohvalio aktivnosti učenika. Razgovor je bio iscrpan, a naši građani su svojim pitanjima obogatili konverzaciju. Kako je gospodin Batinić dipl.ing. šumarstva tema pajasena bila je „kao naručena“.

S Gornjeg grada spustili smo se podno Kaptola u Europski parlament gdje nas je primila voditeljica Ureda gospođa Violeta Simeonova Staničić. Upoznala nas je s aktivnostima Europskog parlamenta, Ureda za informiranje u Zagrebu kao i o mogućnostima koje su otvorene našim učenicima – građanima Europe (mogućnosti stipendiranja, studiranja, zapošljavanja...). Mali građani su predstavili svoj projekt i aktivnosti. Gospođa Staničić vrlo se pohvalno izrazila i naglasila kompetencije koje djeca stječu kroz naš projekt a izuzetno su značajne za njihovu europsku akademsku i profesionalnu budućnost.

Pomalo umorni i gladni okrijepili smo se jumbo pizzama i pečenim kestenima.

I onda, naša posljednja postaja i kruna dana (uzbuđenje naših prezentera, koji su cijeli dan čekali da u MVEP uz power point prezentaciju predstave naš rad, nije bilo malo), posjet Ministarstvu vanjskih i europskih poslova. U MVEP-u su nas primili pomoćnik ministrice gospodin Hrvoje Marušić i gospođa Zvjezdana Borovac iz Odjela za obrazovanje i informiranje MVEP-a. Nakon službenog fotografiranja upoznali smo se s prostorima MVEP-a. U konferencijskoj sali gospodin Marušić upoznao nas je ukratko s radom Ministarstva i pokazao velik interes za naš rad te osobno popratio PPT prezentaciju o kojoj je s učenicima podrobno razgovarao. Slijedilo je izlaganje gospođe Zvjezdane Borovac koja nas je upoznala s povjesti EU, radom glavnih tijela i načinima na koje Republika Hrvatska sudjeluje u radu tih tijela. Naravno, to nije sve!

MVEP-u se najavila i gospođa Sandra Maričić s kojom smo imali prethodni dogovor, tako da smo u prostorima MVEP-a snimili i radio emisiju (emisija „Stigla je pošta“, Prvi program Hrvatskog radija, termin emitiranja javit ćemo naknadno).

Uz nekoliko vrućih kestena ukrcali smo se u naš mini-bus i kroz prve goranske snježne pahulje stigli kući.