PROJEKT GRAĐANIN
Nacionalni program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo
Autor: Orjana Marušić Štimac, 5. 4. 2013.

Odgoj i obrazovanje za ljudska prava i za demokratsko građanstvo sustavno je uveden u hrvatski odgojnoobrazovni sustav 1999. godine odlukom Vlade Republike Hrvatske, koja se odnosi na primjenu Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo.

U njemu su ujedinjena dosadašnja iskustva stečena provođenjem takvoga odgoja i obrazovanja u našem sustavu i iskustva drugih zemalja.

Program obuhvaća:

• odgoj za ljudska prava
  • odgoj za demokratsko građanstvo
  • identitetni i interkulturalni odgoj i obrazovanje
  • odgoj za mir i nenasilno rješavanje sukoba
  • odgoj za održivi razvoj
  • odgoj za sprečavanje predrasuda i diskriminacije
  • istraživanje humanitarnog prava i sl.

Program se može ostvarivati na nekoliko načina:

• interdisciplinarno, kroz sve predmete koji sadrže programske teme koje su bliske temama ljudskih prava
  • kao izborni predmet
  • kroz izvannastavne aktivnosti u vidu projekata građanskog odgoja
  • kroz izvanškolske aktivnosti
  • sustavno kroz cjelokupni školski plan i program.

Odgoj za ljudska prava i demokratski građanski odgoj je programski ujedinjen od I. do IV. razreda, u području razredne nastave. U predmetnoj nastavi od V. do VIII. razreda izrađena su dva posebna programa: program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i program građanskog odgoja.

Odgoj i obrazovanje za ljudska prava i demokratsko građanstvo omogućuje primjenu aktivnih metoda učenja i poučavanja: projektno učenje, suradničko učenje, učenje u paru, igranje uloga, simulacije, rješavanje problema, socijalno učenje korištenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija i dr.

Tekst je preuzet iz publikacije: HNOS – Nastavni plan i program za osnovnu školu (2006); Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, str. 24

Priloženi dokumenti:
Zbornik_Smotre_gra_anski_2012.pdf (3.55 MB)