preskoči na sadržaj

Osnovna škola Nikola Tesla

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 

Grad Rijeka

      

RED BUTTON

    


  

Static HTML
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ŠTO JE PROJEKT „AMBASADORI TIĆA“?
Autor: Orjana Marušić Štimac, 5. 4. 2013.

„Tić“ je aktivan član Međunarodne koalicije u kampanji za obilježavanje Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece, koju vodi WWSF – Women’s World Summit Foundation. Povodom obilježavanja 19. studenog – Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece, 2008. godine „Tić“ je pokrenuo projekt „Ambasadori Tića“.
Glavna ideja projekta je uključiti djecu kao ravnopravne partnere u prevenciji nasilja nad i među djecom i u promicanju i zaštiti dječjih prava.
Ciljevi projekta jesu:
▫ potaknuti i uključiti djecu na aktivno sudjelovanje u preventivnim aktivnostima
▫ informirati djecu o njihovim pravima i poučiti ih o pojavnim oblicima nasilja kako bi ih mogli prepoznati i zaštititi se
▫ ohrabriti djecu da samoinicijativno i pravovremeno poduzimaju raspoložive mjere za zaštitu svojih prava
▫ omogućiti djeci da se izraze i predlože odraslima na koje se sve načine mogu zaštiti njihova prava i kako mogu prevenirati nasilje nad i među djecom
▫ senzibilizirati stručnu i širu javnost na problem nasilja nad i među djecom i osvijestiti značaj preventivnog djelovanja
U provedbi i održivosti projekta značajan doprinos imaju Grad Rijeka, OGU za odgoj i školstvo i OGU za zdravstvo i socijalnu skrb kao i sve riječke osnovne škole i koordinatori za provedbu projekta u svim školama.

 

TKO SU AMBASADORI „TIĆ“-a?

Ambasadori "Tić"-a su učenici i učenice riječkih osnovnih škola koji, kroz sudjelovanje u edukativnim aktivnostima "Tića i djelovanje u svojim školama, doprinose prevenciji zlostavljanja djece i promicanju jdečjih prava.

Nova generacija Ambasadora bira se svake dvije godine među učenicima šestih razreda, iz svake škole biraju se po dva predstavnika. Glavna karakteristika za odabir Ambasadora je da to budu učenicikoji svojim utjecajem mogu promicati vrijednosti i kulturu nenasilja među vršnjacima.

KOJA JE ULOGA AMBASADORA TIĆ-a?

Uloga Ambasadora "Tić“-a je da, sukladno svojoj dobi i mogućnostima, promiču dječja prava i obveze, podsjećaju učenike svojih škola i javnost da problem zlostavljanja i zanemarivanja djece postoji i da se o tome ne smije šutjeti.

Titula Ambasadora „Tić“-a predstavlja svojevrsno priznanje da zna prepoznati zlostavljanje i zanemarivanje djece, da poznaje načine kako i tko sve može spriječiti nasilje nad i među djecom te kako se može pomoći žrtvama.

ŠTO ČINE AMBASADORI TIĆ-a?

Ambasadori u dvije godine svojeg djelovanja sudjeluju u nizu edukativnih aktivnosti koje su sadržajno prilagođene njihovoj dobi, a odnose se na značajna područja problematike nasilja nad i među djecom. Kroz aktivnosti učenici stječu znanja i vještine za prepoznavanje i djelovanje na nasilje, a koje ih pripremaju na djelovanje u njihovim okruženjima.
Krajnja vrijednost Ambasadora „Tića“ jesu aktivnosti koje oni, potaknuti aktivnostima u „Tiću“, provedu u svojim školama i na taj način doprinose prevenciji nasilja nad i među djecom. Izvješća i zaključci svih provedenih aktivnosti dostavljaju se institucijama koje su uključene u zaštitu djece, te se i na taj način osigurava da se saznaju razmišljanja Ambasadora i proširi njihovo djelovanje.

DOSADAŠNJE AKTIVNOSTI

- Edukativni kviz i fokus grupe

Tema zlostavljanje djece i dječjih prava

Kviz obrađuje problematiku zaštite dječjih prava s posebnim naglaskom na vršnjačkom nasilju, seksualnom zlostavljanju, fizičkom zlostavljanju, zanemarivanju, nasilju putem interneta i mobitela. Nakon Kviza provodi se zajednička analiza odgovora, s posebnim naglaskom na one situacije za koje se pokazalo da među djecom nisu dovoljno prepoznate kao slučajevi nasilja nad djecom. Cilj ove analize je da se djeci dodatno pojasni, da ih se potpunije educira i da im se pomogne da korigiraju eventualne pogrešne percepcije i stavove.
U drugom dijelu aktivnosti djeca su podijeljena u dvije fokus grupe u kojima se provodi rasprava o tome koliko su djeca zadovoljna zaštitom svojih prava, od čega sve djecu treba štititi, što odrasli na tom planu još trebaju učiniti te što djeca sama mogu učiniti na prevenciji zlostavljanja, gdje se i na koje načine mogu informirati o zaštiti od nasilja.

- Debata- parlaonica

Tema tjelesno kažnjavanje

Kroz pripremu i održavanje debate-parlaonice učenici istražuju i upoznaju problematiku tjelesnog kažnjavanja. U raspravi zastupaju dvije teze - afirmacijska skupina zastupa tezu da se djecu treba dodatno zaštiti, a negacijska da se djecu dovoljno štiti od tjelesnog kažnjavanja. Kroz ovu aktivnost djecu se potiče na razmišljanje o opravdanosti tjelesnog kažnjavanja i o mogućnostima i načinima zaštite djece od tjelesnog kažnjavanja.

- Mreža znanja za sigurno korištenje mobitela i interneta

Tema nasilje nad i među djecom putem interneta i mobitela

Ambasadori kroz rad na problemskim situacijama prepoznaju rizike u korištenju interneta i mobitela te predlažu učinkovite načine izbjegavanja rizika odnosno rješavanja problema. Na ovaj način se kroz primjere educiraju o opasnostima upotrebe elektroničkih medija te načinima zaštite. Kao krajnji rezultat ove aktivnosti je mreža poruka odraslima u vezi problematikom nasilja putem interneta i mobitela.
Povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece u studenom 2009.g. Ambasadori „Tić“-a sudjelovali su u «Mreži znanja za sigurno korištenje Interneta i mobitela». U „Mreži znanja…“ Ambasadori su kroz problemske situacije prepoznavali rizike u korištenju Interneta i mobitela te predlagali učinkovite načine izbjegavanja rizika odnosno rješavanja problema. Iskazali su visoku razinu poznavanja opasnosti elektroničkih medija, no uočeno je da još uvijek postoje područja u kojima ih je potrebno dodatno educirati kako bi se mogli kvalitetnije zaštititi.

- Spriječimo nasilje među djecom

Tema vršnjačko nasilje

Kroz izradu plakata na temu nasilja među djecom učenici se upoznaju sa osnovnim pojmovima o vršnjačkom nasilju te osmišljavaju četiri različita plakata. Plakati govore o tome što je bullying, kako ga prepoznati, tko sve sudjeluje u vršnjačkom nasilju te kako ga spriječiti i pomoći žrtvi.
Plakati su uobličeni u informativnu brošuru kojoj je cilj predstaviti promišljanja djece o problemu vršnjačkog nasilja, dati konkretne informacije o prepoznavanju i načinima zaštite od nasilja među djecom i potaknuti djecu da se obrate za pomoć.
- preuzmi brošuru „Spriječimo nasilje među djecom!“ .

- Izrada plakata

Tema tjelesno kažnjavanje djece

Povodom obilježavanja Dana odgoja bez batina Ambasadori Tića su nakon upoznavanja s problematikom tjelesnog kažnjavanja svoja razmišljanja i stavove predstavili pomoću plakata. Ambasadori su bili podijeljeni u četiri tematske grupe te su uz pomoć studenata volontera Akademije primijenjenih umjetnosti izradili plakate koji prikazuju oblike tjelesnog kažnjavanja i kako ih prepoznajemo; koje su posljedice tjelesnog kažnjavanja, što roditelji mogu učiniti umjesto tjelesnog kažnjavanja (poruke roditeljima) te što mogu učiniti djeca koja kažnjavanje doživljavaju (poruke djeci: žrtvama i svjedocima). Plakati će biti uobličeni u informativnu brošuru kojoj je cilj predstaviti promišljanja djece o problemu tjelesnog kažnjavanja, dati poruke roditeljima o pozitivnim oblicima discipliniranja djece te potaknuti djecu da se obrate za pomoć.

- Pregled aktivnosti Ambasadora "Tića" u organizaciji "Tića"

PRVA GENERACIJA

Studeni 2008.
o Edukativni kviz i fokus grupe, povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece; imenovanje Ambasadora prve generacije

Travanj/svibanj 2009.
o Debata-parlaonica, povodom Dana odgoja bez batina
o Sudjelovanje predstavnika Ambasadora na stručnoj tribini „Tjelesno kažnjavanje djece – danas“, povodom Dana odgoja bez batina

Studeni 2009.
o Mreža znanja za sigurno korištenje interneta i mobitela povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece, imenovanje Ambasadora druge generacije
o Sudjelovanje predstavnika Ambasadora na stručnoj tribini „Mreža znanja za sigurno korištenje Interneta i mobitela“, povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece

DRUGA GENERACIJA

Travanj 2010.
o Spriječimo nasilje među djecom, povodom Dana odgoja bez batina

Lipanj 2010.
o Sudjelovanje Ambasadora na info–pultu Tića na Korzu gdje su Ambasadori predstavili i građanima dijelili brošuru „Spriječimo nasilje među djecom!“ povodom Međunarodnog dana djece žrtava nasilja.

Studeni 2010.
o Mreža znanja za sigurno korištenje interneta i mobitela povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
o Sudjelovanje predstavnika Ambasadora na konferenciji za tisak povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece

Veljača 2011.
o Sudjelovanje Ambasadora na info–pultu Tića na Korzu gdje su dijelili edukativne materijale o sigurnom korištenju interneta i mobitela građanima na Korzu, povodom Dana sigurnijeg interneta.

Travanj 2011.
o Debata-parlaonica, povodom Dana odgoja bez batina,
o Sudjelovanje predstavnika Ambasadora na konferenciji za tisak povodom obilježavanja Dana odgoja bez batina

Studeni/prosinac 2011.
o Sudjelovanje predstavnika Ambasadora na konferenciji za tisak povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
o Edukativni kviz i fokus grupe, povodom Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece
o Sudjelovanje Ambasadora na info–pultu Tića na Korzu gdje su dijelili promotivne i edukativne materijale građanima na Korzu, povodom obilježavanja 20. godina obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece

TREĆA GENERACIJA

Travanj 2012.
o Predstavljanje treće generacije Ambasadora i obilježavanje Dana odgoja bez batina.

Film studenata Akademije primijenjenih umjetnosti o Ambasadorima Tića možete pogledati ovdje:

o Info -štand na Korzu povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece žrtava nasilja

 

-Aktivnosti koje su Ambasadori proveli samostalno u svojim školama potaknuti aktivnostima u „Tiću“lama potaknuti aktivnostima u "Tiću"

S UČENICIMA
▫ Predstavljanje aktivnosti Ambasadora u „Tiću“ kroz razgovor i na Vijeću učenika
▫ Izrada plakata o aktivnostima Ambasadora
▫ Izlaganje edukativnih plakata „Tića“ u razredu i u školi
▫ Izrada plakata o nasilju
▫ Rasprave o nasilju među djecom
▫ Na SRO rasprave o tjelesnom kažnjavanju i o opasnostima interneta i mobitela
▫ Provođenje radionica o cyberbullyingu i opasnostima putem interneta i mobitela
▫ Održavanje predavanja među učenicima drugih razreda o vršnjačkom nasilju i o zlostavljanju
▫ Radio emisija na temu prevencije nasilja
▫ Provođenje anketa o nasilju

S RODITELJIMA
▫ Upoznavanje roditelja s aktivnostima Ambasadora u „Tiću“ na roditeljskom sastanku
▫ Rasprave o primjerenom odgoju i prevenciji nasilja na roditeljskom sastanku.


Sudjelujući u dosadašnjim aktivnostima Ambasadori „Tića“ su iskazali velik interes, spremnost i zalaganje u promicanju prava i obveza djece i prevenciji nasilja nad i među djecom.
Zahvaljujemo svim Ambasadorima „Tića“ kao i školskim djelatnicima koji ih podržavaju te se radujemo nastavku suradnje.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju