Moja Rijeka
Mladi Riječani mimoišli Palach
Autor: Kristian Iskra, 4. 6. 2013.

Mala, ali marljiva skupina zaljubljenika u Rijeku posjetila je i dio grada koji je – uz Kont – najviše okupljao (i okuplja) mladež posljednjih desetljeća, ponajviše onu koja voli drmuskati na rock glazbu (i njoj srodnu: vidjeti „periodni sustav metala“).

Otvoren kao studentski prostor sad već daleke 1968. pod imenom Indeks, vrlo brzo je prerastao svoju izvornu ulogu studentskog okupljališta. Danas stoji zatvoren (no, po tko zna koji put) i vrlo vjerojatno će biti vraćen opet studentima; morali smo se zadovoljiti upoznavanjem Kružne ulice i pokojeg osobnog sjećanja.

Malo bi, međutim, bilo reći da je to samo glazbena povijest Rijeke. Tu su se održavali i performansi, izložbe, pa čak i predavanja studentima Filozofskog fakulteta kad se nije znalo hoće li opstati, a iza kojeg je stala i Armada… Eto, već vidite kako se brzo zarola jedan pokret iz mračnog, ali snažnog, gorljivog – kakav mu je, uostalom, i imenjak bio – nepopustljivog „kafića“. Takvog da i kad je zatvoren skuplja duše, pa možete uvijek nekog sresti. Zar smo mogli odoljeti ne ubaciti Svena Dejanovića, gitarista poznatih „Sjekira“, u fotografiju?