Moja Rijeka
Mladi Riječani u posjeti riječkoj sinagogi
Autor: Kristian Iskra, 9. 4. 2013.

Dugo dogovaran posjet jedinoj preostaloj židovskoj sinagogi u Rijeci konačno je ostvaren jedno kišno popodne, u petak 5. travnja. Tako se dogodilo taman ususret Jom Hašoi, danu kada Židovi u Izraelu i izvan njega obilježavaju sjećanje na stradavanje Židova u Drugom svjetskom ratu, koji se prvi put obilježava u Hrvatskoj u proljeće kao u Izraelu (inače se obilježava 27. siječnja).

Učenici koji sudjeluju u projektu kojim upoznaju bolje svoj grad, čuli su za sinagogu prije par mjeseci kad su gledali na križanju zgradu u Pomeriju gdje je od 1903. stajala velebna sinagoga, zapaljena za vrijeme Drugog svj. rata, a nakon rata i srušena (na jednoj je fotografiji njena slika koja visi u drugoj sinagogi). Sinagoga koju smo posjetili izgrađena je kasnije, 1930., a danas okuplja manji broj vjernika koji se o većim blagdanima okupe.

Inače, Židovi se u Rijeci prvi put spominju u 15. st. kao trgovci, a koji su stanovali, zanimljivo, taman na mjestu gdje se danas nalazi ova škola! Međutim, prve židovske obitelji u Rijeku se doseljavaju u 18. st. iz Splita, a broj im se od tada povećava, većinom Aškenaza. Nažalost, velik broj Židova u Drugom svj. rata stradava, nasilno umire ili se iseljava, a u popisu stanovništva jako mali broj se tako izjašnjava.

Sama sinagoga je uređena i kao mali muzej židovske povijesti i stradavanja, na gornjoj etaži, s popisom riječkih žrtava, kartama i pričom o doseljenju Židova. Osobno, najljepše je bilo sjediti i pričati uz lomljenje macesa, beskvasnog kruha, kojim učenici – sudeći prema fotografiji – nisu baš bili oduševljeni. No, svi smo bili oduševljeni gostoprimstvom i obećali smo da je ovo tek prvi posjet “teslana” židovskoj zajednici u Rijeci. Najviše zahvaljujući gđi Ireni Deže Starčević koja nas je ugostila i gđi Nikolini Štivić koja nas je povezala.

Josip Naglić

Galerija fotografija nalazi se na ovom linku