E-upisi u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025.
Autor: Antea Juraga, 9. 2. 2024.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske u suradnji s CARNET-om i SDURDD-om, razvilo je Modul Nacionalni informacijski sustav upisa u osnovne škole u sklopu projekta ,,lnformatizacija upisa i uspostava cjelovite elektroničke usluge upisa u odgojno-obrazovne ustanove e-Upisi".

Donesena je odluka da se na razini Primorsko-goranske županije ovogodišnji upisi u prvi razred osnovne škole provode elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

Od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine vršit će se prijava djece za upis u prvi razred osnovne škole najbliže mjestu prebivališta ili boravišta.

Prijave djece za upis provodit će se putem sustava e-Građani, preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/, a prijave se otvaraju 22. veljače.

U prvi razred osnovne škole upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine imaju navršenih šest godina. U školsku godinu 2024.12025. upisuju se djeca rođena od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu i škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta.

Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Dijete se može upisati u školu kojoj ne pripada po upisnom području ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela, odnosno ako upisuje dijete u školu koja izvodi alternativne, međunarodne te programe na jeziku i pismu nacionalnih manjina, ili se upisuje u školu kojoj je osnivač druga pravna ili fizička osoba. Zahtjev za upis u školu drugog upisnog područja, roditelj odnosno staratelj podnosi od 1. veljače 2024. do 31. kolovoza 2024. godine. Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, sukladno zakonskim propisima, obavještava roditelje o mogućnosti upisa u školu drugog upisnog područja, a o istom je dužan obavijestiti školu kojoj školski obveznik pripada prema upisnom području.

Prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

Roditelj odnosno staratelj pod određenim uvjetima može podnijeti zahtjev Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje za prijevremeni upis djeteta u prvi razred kao i za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole, o čemu se na prijedlog nadležnog Stručnog povjerenstva donosi rješenje. Na isto roditelj odnosno staratelj ima pravo Žalbe.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala eGrađani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Za sve informacije možete nam se obratiti putem elektroničke pošte upisi.os.nikolatesla@gmail.com.