Projekt "20 dana dobrote"
Autor: Nataša Belić, 4. 1. 2019.

Udruga hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono već nekoliko godina provodi projekt "20 dana dobrote". Ove godine u projekt su se uključili učenici 1.b, 2.a i 2.b razreda.

Projekt je trajao od 26.11. - 22.12. i obuhvaćao 20 aktivnosti kojima učenik nastoji utjecati na svoju lokalnu sredinu, zajednicu, društvo(razred). Na početku projekta učenici zajedno s voditeljom projekta odabiru 20 aktivnosti kojima će nastojati utjecati na svoju zajednicu. Zrnca dobrote za sve. Pri odabiru zadataka cilj je učiniti što više dobrih dijela za svoje prijatelje, roditelje, učitelje, rodbinu i lokalnu zajednicu.
Svakodnevna komunikacija odvijala se s partnerima  preko Twinspaca i Facebook grupe 20 dana dobrote.
Ciljevi projekta za učenike:
- Aktivan i odgovoran član razreda, škole i lokalne zajednice koji poznaje i poštuje vrijednosti osobnog i zavičajnog identiteta te prihvaća različitosti, poštujući tradicionalne okvire (Advent).
- Učenik koji uočava potrebe svakog člana zajednice i nastoji se aktivno uključiti i sudjelovati nudeći vlastite „zrnce dobrote“ i na taj način utjecati na vlastitu sredinu.

Klikom na "opširnije" nalazi se izvješće o provodjenju projekta u 2.b razredu.

Izvješće o provodjenju projekta u 2.b razredu

Vrijedno i veselo smo izvršavali svaku aktivnost. Uživali smo u malim djelima dobrote i darivanja.
U 1.tjednu dijelili smo zagrljaje, crtali za svoje prijatelje, razveselili djedove i bake svojim prisutstvom ili telefonskim razgovorom, pomagali roditeljima u kućanskim poslovima.
U 2.tjednu skupljali smo namirnice za Socijalnu samoposlugu, dijelili osmjehe i lijepe riječi, pripremali se dolazak sv.Nikole, a dobivene poklone podijelii s učenicima 1.b razreda te im pritom čitali priče o "Vuku koji je......" Jako smo razveselili teta Doris, našu spremačicu kad smo umjesto nje očistili učionicu. Nastavili smo i za vrijeme vikenda pospremati svoju sobu ili radni prostor.

U 3.tjednu izradjivali smo ukrase za učionicu, sijali pšenicu, izradjivali čestitke, a umjesto planiranog gledanja filma odvezli smo se Adventskim busom skroz do Opatije i natrag, a vozač je bio Djed Božićnjak (Mihaelov tata) koji nam je poklonio vožnju. Hvala mu!
U 4.tjednu proveli smo dan bez svadje i ružnih riječi, pjevali prijateljima i roditeljima pjesmu Bijeli Božić, čitali priču Božićna bajka", ilustrirali je i radove izložili u učionici, pisali roditeljima lijepe poruke.

Zadnjeg dana našeg projekta, imali smo razrednu proslavu i podjelu diploma. Zaslužili smo i nestrpljivo čekamo sljedeću godinu, a do tada ćemo činiti mala i dobra djela.

učenici 2.b razreda