2020-05-04 08:49:46 JOŠ MALO I … SREDNJOŠKOLCI Sve emocije vezane uz kraj osnovnoškolskog obrazovanja i odlazak u srednju školu ove su školske godine intenzivirane situacijom vezanom uz korona virus. Upis u srednju školu važan je događaj u životu osmaša i obitelji. Opraštamo se od svojih prvih učitelja i školskih prijatelja i krećemo u susret novima. Pri tome si i učenici i roditelji mogu postaviti brojna pitanja: „Hoću li se uspjeti upisati u željeni smjer?“, „Kakve ću učenike sresti u novom razredu?“, „Kako da pomognem svom djetetu da izborom smjera najbolje ostvari svoje potencijale?“, „Što ako to ne bude ono što smo očekivali?“,… Ovdje predloženim smjernicama i poveznicama upućujem učenike i roditelje na suradnički i promišljeni pristup upisu u srednju školu. Sve emocije vezane uz kraj osnovnoškolskog obrazovanja i odlazak u srednju školu ove su školske godine intenzivirane situacijom vezanom uz korona virus. Upis u srednju školu važan je događaj u životu osmaša i obitelji. Opraštamo se od svojih prvih učitelja i školskih prijatelja i krećemo u susret novima. Pri tome si i učenici i roditelji postavljaju brojna pitanja: „Hoću li se uspjeti upisati u željeni smjer?“, „Kakve ću učenike sresti u novom razredu?“, „Kako da pomognem svom djetetu da izborom smjera najbolje ostvari svoje potencijale?“, „Što ako to ne bude ono što smo očekivali?“,… Ovdje predloženim smjernicama i poveznicama upućujem učenike i roditelje na suradnički i promišljeni pristup upisu u srednju školu. Kako bi donijeli odluku dobro je informirati se. Neke povratne informacije o sebi i mogućem odabiru škole dobili ste u kontaktu sa Zavodom za zapošljavanje. Dodatne okvirne informacije možete dobiti rješavanjem online upitnika na sljedećim poveznicama: http://e-usmjeravanje.hzz.hr/Predanketa http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/upitnik/upitnik.htm
Razgovarajte sa svojim roditeljima i zajedno proučite koje smjerove/nastavne programe nude srednje škole. Za svaki smjer na mrežnim stranama pojedine srednje škole provjerite koje nastavne predmete smjer obuhvaća kao i tjedni broj sati pojedinih nastavnih predmeta kroz sve godine srednjoškolskog obrazovanja. Nemojte o smjeru ili budućem zanimanju suditi samo na osnovu njegovoga naziva. Više informacija o nazivima programa pojedinih škola i opisu zanimanja možete pogledati i na sljedećim poveznicama (posebno su naznačeni materijali za upis u proteklu, šk. god. 2019./2020. koji mogu poslužiti za grubu orijentaciju):
https://www.hzz.hr/content/publikacije-skole/2019/Kamo_nakon_osnovne_skole-2019-PRIMORSKA.pdf (PAŽNJA! Publikacija za 2019./2020.)
http://e-usmjeravanje.hzz.hr/Pretraga
Možda vam u odluci mogu pomoći podatci o zbroju bodova s kojima su se protekle školske godine 2019./2020. učenici upisali u pojedine srednje škole: https://www.upisi.hr/docs/Broj_bodova_potrebnih_za_upis_.pdf (PAŽNJA! Publikacija za 2019./2020.)
Kako biste izračunali svoje bodove, poslužite se sljedećim uputama i kalkulatorom bodova:
https://www.upisi.hr/docs/Primjeri_bodovanja.pdf
https://www.ucenici.com/kalkulator-bodova-za-upis-u-srednju/
Za detaljnije informacije poslužite se važećim pravilnicima:
Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_49_981.html
Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_05_47_1109.html
Dragi roditelji, razgovarajte s vašom djecom ne bi li detaljnije upoznali njihove interese. Zajednički razmotrite mogućnosti nastavka školovanja kao i mogućnosti zapošljavanja nakon srednje škole. Neka djeca pokazuju iskren interes za uključivanje i nastavak posla svojih roditelja, neka djeca pokazuju interes za određena zanimanja ili škole. Tijekom njihovog odrastanja i školovanja i ti se izbori mogu promijeniti. Velik broj djece nema (i ne treba imati sa svojih 14 ili 15 godina) viziju svoga budućega zanimanja. Moramo imati na umu da će vrlo vjerojatno neki od njih obavljati poslove za koje danas i ne znamo da će postojati. Svijest o velikim i brzim promjenama u svijetu koji nas okružuje kao i o sve većoj fleksibilnosti sustava školovanja može ublažiti vašu zabrinutost odlukom o izboru srednje škole. Uzmite u obzir psihofizičke karakteristike svoga djeteta, zdravstveno stanje te njihove specifične interese i sposobnosti. Nije poželjno podržavati nerealne procjene ili očekivanja svoje djece, ali je još gore nametanje vlastitih interesa. Pokušajte djetetu približiti sliku određenih zanimanja, načina ili trajanja školovanja. Razgovarajte strpljivo i budite spremni na kompromise. Dragi osmaši, pokušajte ovih posljednjih nekoliko tjedana dati najbolje od sebe. To će biti vaša završna slika koju će učitelji pamtiti. Sada pokažite koliko ste toga naučili i koliko ste odrasli u ovih osam godina osnovne škole. Ne upisujte se u određenu školu ili smjer samo zato jer se tamo upisuje vaš prijatelj ili zato što je škola u blizini adresi stanovanja. Otvorite mrežne stranice škole koja vas zanima, upoznajte aktivnosti škole kao i smjerove koje škola nudi. Za određeni smjer pregledajte nastavne predmete kao i fond sati određenih predmeta (ponekad o školi ili smjeru sudimo samo na osnovu naziva, dobro je detaljnije ih upoznati). U poveznicama pogledajte tablicu bodova s kojima su se učenici prošle školske godine upisivali u srednje škole, ali samo kao okvirnu smjernicu. Ankete koje vam mogu dijelom pomoći u odluci ispunjavajte iskreno, ukoliko želite uključite i roditelje ili nekog tko vas dobro poznaje. Prilikom procjene svojih sposobnosti, znanja, vještina, zdravstvenog stanja i drugih važnih čimbenika odabira srednje škole ili zanimanja otvoreno razgovarajte s roditeljima i svojim učiteljima. Upoznajte se s nastavnim predmetima potrebnima za upis koji se boduju u određenim smjerovima i srednjim školama.
Sve nove informacije u svezi upisa u srednje škole objavit ću na mrežnoj strani škole i u virtualnim učionicama u Teams-u. Za upite u vezi upisa slobodno nam se obratite.
|
Osnovna škola "Nikola Tesla" Rijeka |