« Ožujak 2024 »

MIMovci u Szhombathelyju
Autor: Karmen Turk, 20. 5. 2019.

U utorak, 30. travnja, mimovci, kojima su se pridružili i nekadašnji članovi Ariana i Marko, te ostali učenici-ljubitelji kazališta iz naše škole, posjetili su mađarski grad Szombathely ili Savaria, pitoreskni grad smješten uz austrijsku granicu, u pokrajini Burgeland ili Gradišće, u koju su  početkom 16. stoljeća doselili Hrvati i do danas sačuvali svoj jezik i običaje iz pradomovine.
Dočekale su nas  Edit Paukovnics Horvat, ravnateljica obrazovnog središta  Miroslava Krleže u kojemu je vrtić, osnovna škola i gimnazija te dr.sc prof..Zsuszanna Merscics, voditeljica Katedre za hrvatski jezik pri Filozofskom fakultetu. Nakon ručka u Studentskom restoranu, krenuli smo do Katedrale te do kuće u kojoj je godinu dana živio Ivan Mažuranić. Potom smo se uputili u kazalište sombatelsko kazalište gdje su nas dočekali intendant  gosp. Karoly i voditeljica propagande, a pratila nas je prof. Zsuszanna.  Nakon razgleda i razgovora uputili smo se do rimskih iskopina te do hrvatske škole o kojoj nam je govorila prof. Edit.
Kratko smo prošetali Glavnim trgom (Fo terr), krenuli prema autobusu i uputili se prema Balatonu. Zaustavili smo se u Keshelyju. Balatonsko jezero bilo je iznenađenje za nas i uživali smo u vremenu provedenom uz njega. U Rijeku smo se vratili kasno u noć umorni i ispunjeni novim iskustvom.  Mimovci

Foto galerija

MIMovci u Szhombathelyju
Autor: Karmen Turk, 20. 5. 2019.

Foto galerija