Četvrtaši u posjeti Vili Ružić na Pećinama
Autor: Nataša Belić, 4. 5. 2018.

Učenici četvrtih razreda tijekom ove školske godine rade na projektu o našoj najpoznatijoj spisateljici Ivani Brlić -Mažuranić te su tim povodom posjetili Vilu Ružić na Pećinama.

Doznali su o njoj sljedeće:

"Na obali mora, uz kupalište Ružićevo, na sušačkim Pećinama, nalazi se Vila Ružić čija je knjižnica spomenik hrvatske kulture od 1946. godine. Nije to samo pregled obiteljske nego i nacionalne i međunarodne povijesti - ovdje su zbirke i umjetnička djela Ivana Mažuranića te dijelom i Ivane Brlić-Mažuranić.

Najstarija kći Ivane Brlić Mažuranić, Nada Brlić, udala se godine 1935. za liječnika i tadašnjeg bana Savske banovine, Viktora Ružića te se sa šestero djece preselila u novu rezidenciju - veliku primorsku kuću, arhitektaDavida Bunette. Vila Ružić i danas služi za stanovanje, ali i kao spomenička zbirka, otvorena za javnost.

Deset tisuća knjiga čuva se u spomeničkoj knjižnici Mažuranić-Brlić-Ružić, kao i tisuće uporabnih predmeta, od velike povijesne važnosti. Sačuvana je i fotelja u kojoj je Ivan Mažuranić zaspao, sa zadnjom knjigom koju je čitao u naručju i s oproštajnom porukom unuke mu, Ivane Brlić Mažuranić."

Svaka stvar u Vili Ružić priča svoju priču. I vrijeme ovdje kao da je stalo. Sve to ispričao im je skrbitelj Zbirke Vila Ružić Theodor de Canziani.

Bilo je lijepo družiti s prošlošću! Osjećaj ponosa da se u našoj neposrednoj blizini nalazi kuća koja ima doticaj sa toliko važnom i poznatom osobom, neporocijenjiv je.

Foto-galerija