« Ožujak 2024 »

Izlet u talijanske gradove Trst i Spilimbergo
Autor: Nataša Belić, 7. 11. 2017.

Dana 23. listopada grupa učenika šestih razreda koji pohađaju izbornu nastavu Talijanskog jezika i/ili keramičku skupinu posjetila je talijanske gradove Trst i Spilimbergo. Na jednodnevnom izletu pratili su ih ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić te nastavnici Ivica Mrakovčić, Irena Peić Rančić i Dorotea Vidaković.

U jutarnjim satima razgledali smo prekrasan tršćanski dvorac Miramare (ammirare il mare, što u prijevodu znači diviti se moru), nekadašnje boravište princa Maksimilijana, mlađeg brata cara Franje Josipa, i njegove supruge Charlotte od Belgije. Lijepo vrijeme omogućilo nam je i šetnju parkom koji okružuje dvorac i proteže se na 22 hektara.

Nakon Trsta uputili smo se prema gradu Udine u čijoj se blizini nalazi gradić Spilimbergo. Osim što ga krasi titula „dragulja Italije“, Spilimbergo je poznat kao sjedište međunarodne škole mozaika (Scuola mosaicisti del Friuli) koju pohađaju mladi iz cijeloga svijeta. U tim krajevima je između 16. i 19. stoljeća postojala velika tradicija umjetnosti mozaika. Danas je to svjetski centar za edukaciju. Škola je neobična upravo zato jer okuplja studente iz cijeloga svijeta u cilju čuvanja tradicije, ali i u radu na inovacijama. Studenti imaju najmanje 18, a najviše 30 godina; predavanja su na talijanskom jeziku, tjedno imaju 38 sati nastave, školovanje traje tri godine i po završetku školovanja dobivaju titulu „majstor mozaika“.U ovoj su ustanovi učenici naše škole imali priliku promatrati studente tijekom nastave kako marljivo i s puno ljubavi izrađuju svoje prve prave mozaike. Uz pratnju vodiča, razgledali smo sve prostorije škole čija je znamenitost upravo ta da je svaka od njih – od stepenica , zidova, podova pa sve do toaleta – ukrašena mozaicima.

Nakon šetnje gradićem – uskim i pitoresknim ulicama, trgovima - i razgledavanja malog dvorca i crkve Duomo di Santa Maria Maggiore, učenici su se puni dojmova vratili u Rijeku.

Pripremila maestra Dorotea Vidaković